Kto je školský psychológ ?
Školský psychológ je odborný zamestnanec školy. Podieľa sa na vytváraní zdravého, bezpečného, a podporného prostredia žiakov.
Uskutočňuje odbornú psychologickú starostlivosť žiakom s ťažkosťami v učení a správaní, zdravotne znevýhodneným žiakom, žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Poskytuje psychologické služby v procese výchovy a vzdelávania – žiakom, zákonným zástupcom, inkluzívnemu tímu školy, ako aj pedagogickým zamestnancom.
Pri poskytovaní psychologických služieb žiakom, zákonným zástupcom, pedagogickým a odborným zamestnancom, ktorí sa podieľajú na výchove a vzdelávaní, sa školský psychológ riadi pracovnou náplňou a etickým kódexom práce školského psychológa
Hlavné úlohy :
Jeho hlavnou úlohou je vykonávať odborné činnosti v rámci: orientačnej psychologickej diagnostiky, psychologického poradenstva (individuálneho, skupinového alebo hromadného), prevencie a intervencie k žiakom, s osobitným zreteľom na proces výchovy a vzdelávania v základnej škole.
Orientačná psychologická diagnostika - s cieľom identifikácie silných stránok žiaka, špecifík, prípadne limitov žiaka, jeho potrieb, s dôrazom na potenciál žiaka a jeho rozvoj na účely poskytovania starostlivosti v súvislosti s procesom výchovy a vzdelávania, a s cieľom ich podpory.
Poradenská činnosť - Individuálne a skupinové poradenstvo a konzultácie v škole. Cieľom poradenstva je oboznámiť sa s aktuálnou situáciou žiaka, poskytnúť mu podporu, nasmerovať a nastaviť efektívne opatrenia zamerané na optimalizáciu duševného prežívania, komunikáciu a správanie žiaka
Preventívna činnosť - Univerzálna a selektívna prevencia. Zameriava sa najmä na podporu duševného zdravia žiakov a pozitívny rozvoj ich osobnosti, rôzne oblasti prevencie rizikového správania, prevencie školských a výchovných problémov, na posilnenie úspešnej adaptácie žiakov na školu.
Intervenčná činnosť - vykonávaná rôznymi etablovanými odbornými postupmi so zámerom pôsobiť na osobnosť žiaka v zmysle podpory rozvoja jeho psychického zdravia a potenciálu.