je odborníkom prvého kontaktu v systéme školského poradenstva na školách
je jedným z článkov systému školského poradenstva, ktorý tvoria: pedagogicko-psychologická poradňa, špeciálnopedagogická poradňa, detské integračné centrum, výchovný poradca, školský psychológ a školský špeciálny pedagóg
pôsobí v základných, stredných, špeciálnych školách, a ak je to účelné aj v školských zariadeniach, je pedagogickým zamestnancom školy, úlohy si plní popri svojej pedagogickej činnosti
plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania a profesijnej orientácie žiakov a v oblasti prevencie problémového a delikventného vývinu, zabezpečuje prepojenie školy s odbornými zariadeniami, ktoré sa zaoberajú starostlivosťou o deti
poskytuje metodickú a informačnú pomoc žiakom, pedagogickým pracovníkom školy a zákonným zástupcom dieťaťa, jeho činnosť metodicky usmerňuje príslušná pedagogicko-psychologická poradňa.
Aké sú úlohy výchovného poradcu na škole ?
Úlohy informačné: poskytuje pomoc pri riešení otázok, ktoré sa týkajú študijných, profesijných, poradenských informácií pre žiakov, rodičov, pedagógov.
Úlohy odborno-metodické: ide o poskytovanie odborných rád a metodickej pomoci triednym učiteľom, ostatným vyučujúcim, vychovávateľom.
Úlohy diagnostické: v týchto súvislostiach ide o presadzovanie a realizáciu metód pedagogickej diagnostiky, metód usmerňovania profesijného vývinu, metód prístupu k problémovým žiakom a pod.
Úlohy poradenské: ide o poradenskú pomoc a rady poskytované žiakom, rodičom a pedagógom pri riešení individuálnych problémov žiakov (osobnostných, študijných, profesijných) .