Žiacky školský parlament

Kritéria

Škola priateľská k deťom 2023/2024

ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM je program Slovenskej nadácie pre UNICEF, ktorý je určený pre stredné, základné a materské školy. Účasťou v programe naša škola získa certifikát ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM, ktorý je známkou toho, že naša škola je vnímavá voči potrebám detí. Tých, ktoré navštevujú našu školu, ale aj detí v núdzi v rôznych krajinách sveta. Našu školu sme prihlásili do programu prostredníctvom prihlasovacieho formulára.

TRI KRITÉRIÁ NA ZÍSKANIE TITULU ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM 2023/2024

1. VZDELÁVACIA AKTIVITA

Obrázok, na ktorom je ošatenie, osoba, ľudská tvár, dievča

Automaticky generovaný popis

V rámci programu stačí pripraviť aspoň jednu vzdelávaciu aktivitu podľa vlastného výberu do konca školského roka 2023/2024 pre ľubovoľný počet žiakov.

Obrázok, na ktorom je ošatenie, osoba, ľudská tvár, stena

Automaticky generovaný popisŠtudenti sa dozvedia o práci UNICEFu a jeho projektoch, ale aj o projektoch Slovenskej agentúry pre rozvojovú spoluprácu. V tomto školskom roku sa aktivity budú orientovať aj na pozitívnu adaptáciu na sociologické a klimatické zmeny, rovnako aj na prácu s faktami a relevantnými zdrojmi informácií. Program chce orientovať študentov na riešenia a perspektívnu budúcnosť.

Vzdelávaciu aktivitu môže v prípade záujmu zo strany školy vykonať priamo na škole lektor UNICEFu. Tie školy, ktoré o lektora nepožiadali, ju môžu vykonať samy podľa návodov uvedených v týchto materiáloch:

Obsah a rozsah materiálov je totožný so školením, ktoré vykonáva lektor.

Program je vhodný pre žiakov druhého stupňa základných škôl a pre študentov stredných škôl. V prípade, že zapojíme žiakov prvého stupňa základnej školy, môžeme pre vytvorenie vzdelávacej aktivity využiť nasledujúce materiály určené pre jednotlivé stupne škôl.

! POTVRDENIE O ABSOLVOVANÍ VZDELÁVACEJ AKTIVITY !

Po uskutočnení vzdelávacej aktivity je potrebné zaslať naskenované Potvrdenie o jej absolvovaní na: skoly@unicef.sk. Len tak dáme o sebe vedieť, že sme túto aktivitu absolvovali so svojimi žiakmi.

2. FUNDRAISINGOVÁ AKTIVIT

Stačí zrealizovať aspoň 1 fundraisingovú aktivitu z nasledujúcich možností:

• Zapojenie sa do zbierky MODRÝ GOMBÍK 2024 (realizuje sa v jarných mesiacoch).
  • Vlastná finančná zbierka uskutočnená na našej škole. Výnos z vlastnej zbierky je potrebné vložiť na účet: SK93 0200 0000 0048 1153 5154, Varibilný symbol: 2341. Do poznámky je potrebné uviesť názov našej školy.
  • Zakúpenie niektorého z DARČEKOV PRE ŽIVOT, ktoré pomáhajú detičkám v humanitárnych krízach.

3. EVALUAČNÝ FORMULÁR

Obrázok, na ktorom je osoba, rukopis, písadlo, ošatenie

Automaticky generovaný popis

Po absolvovaní kritérií na získanie titulu ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM musíme vyplniť evaluačný formulár. Prostredníctvom neho budeme informovať o splnení kritérií.  Formulár bude sprístupnený koncom školského roka.

DOBROVOĽNÁ AKTIVITA: Oslávte s UNICEFom SVETOVÝ DEŇ DETÍ

Obrázok, na ktorom je osoba, ošatenie, úsmev, ľudská tvár

Automaticky generovaný popis

20. 11. 2023 sa bude aj na Slovensku oslavovať SVETOVÝ DEŇ DETÍ. Je to pre každú slovenskú školu, inštitúciu a organizáciu nepremeškateľná príležitosť pripojiť sa k oslavám, ktoré zjednotia stovky krajín pre deti a zaviažu sa k inkluzívnejšej budúcnosti pre všetkých. Dňa 20. novembra budeme môcť pozvať všetkých žiakov a žiačky, kolegov a kolegyne vytvoriť majstrovské dielo, ktoré bude zachytávať podstatu začlenenia každého dieťaťa, pričom limitovaním sú len hranice predstavivosti. Všetci budú musieť pracovať na rovnakom umeleckom diele a je potrebné zapojiť čo najviac žiakov.

Je to pre UNICEF dôležitý deň, pretože práve v tento deň bol prijatý v roku 1989 Dohovor o právach dieťaťa a v mnohých krajinách sa zapájajú počas tohto dňa   do aktivít tisícky detí. Veríme, že aj na Slovensku ich bude čo najviac :-).

Táto aktivita je dobrovoľná a nie je povinná pre splnenie podmienok programu ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM.

Koordinátorom pre školy je :

Lukáš Cerovský, skoly@unicef.sk, +421 948 024 796

Obrázok, na ktorom je text, ošatenie, snímka obrazovky, ľudská tvár

Automaticky generovaný popis

Tešíme sa na spoluprácu :-)